A fejlesztő naplózta a kalóz verzió vs. AppStore-os vásárlás alakulását, és a következő táblázat jött ki az adatokból.
Magyarázat:
- alkalmazás április 1-én jelent meg 0.99 dollárért, ápr 26-án volt egy update.
- Pinch Media kifejlesztett egy statisztikai módszert az alkalmazás felhasználási módjának monitorozására, a kódot be kell építeni az adott alkalmazásba.
- Gizmodon megjelent egy review, plusz az a tény, hogy egy népszerű Ataris és Wii-s játék átiratáról van szó, biztosan növelte a tört verziót használók számát.
Néhány gondolat az adatokról:
1. A crackerek nagyon gyorsak. Az iCombatot a megjelenést követő 30 (!) percen belül feltörték és megjelentették a Twitteren.
2. A tört verziót használók nem nagyon reklamálnak. A fejlesztő nem emlékezik olyan postra, amelyben az ötödik szint utáni kilépésre panaszkodtak volna (szerintem volt ilyen, szerk.). A fejlesztő ismeretei szerint a cracker a plist filet módosítja, így könnyen rábukkanhatott volna a pop-up ablakra.
3. A kalózverzióval operáló közösség kisebb, mint az elképzelt, de ők aktívabbak.
- Az elején a tört/megvásárolt alkalmazás aránya 5:1-hez volt. A mérés utolsó hetében ez 1:1 arányt mutatott.
- Tucatnyi crack forgott a Twitteren. Törés egyfajta kihívás a crackernek, ezért minél több helyen terjesztik a tört verziót.
Elég sokan jutottak el a figyelmeztető weboldalra (csak a Home gomb megnyomásával lehetett ezt kikerülni), de közülük senki (!) sem vásárolta meg utána az alkalmazást.
Fejlesztő a következő tanulságokat vonta le:
1. Kalózkodás nem nagy probléma a nagy letöltésszámú alkalmazásoknál
Dave Castelnuovo, a Pocket God fejlesztője saját alkalmazásánál 5-10 %-os tört verzióaránnyal találkozott. Ehhez hozzájárulhatott az alkalmazás gyakori frissítése is, de a fenti adatok is csökkenő tendenciát mutatnak.
2. A tört verziók korlátozása nem éri meg, ha ezzel párhuzamosan egy lite verziót is fel tudsz mutatni.
A teljes blokkolás kockázatokkal is járhat. A valódi vásárlók bugként foghatják fel a dolgot és a megoldás a tört verziót használók között is negatív hatást vált ki. A fejlesztő az 1.1-es verzióból már kivette a blokkolást.
3. Ne kerüljön többe a hús, mint a leves
- Egy alkalmazás megírásának nem az a célja, hogy a crackereket dolgát megnehezítsd, hanem hogy eladásokat generálj és a vásárlóid elégedettek legyenek.
- Legtöbb esetben a feltört alkalmazásoknak nincs közvetlen kannibalizációja – kivéve ha egy nagyon drága alkalmazást készítettél és kicsi a potenciális piacod.
- Csomó időt elvesz a védelem programba építése. Ezt a felszabaduló energiát az alkalmazás jobbá tételére lehet fordítani. A iCombat fejlesztője pl. az alkalmazás desingján fog javítani.
Összefoglalásképpen azt tanácsolja a fejlesztő, hogyha egy olcsó alkalmazásod van nagy felvevő piaccal, akkor mindenképpen érdemes egy ingyenes, korlátozott funkcionalitású alkalmazást is készítened, így biztosan csökkenni fog a tört verziót használók száma. Ő is gondolkodik egy limitált felhasználású (kevesebb fegyver és szint) verzió elkészítésén.
Kívülállóként elmondható, hogy a fejlesztő gondolkodásmódja dicséretes. A teljes blokkolástól eljutott az ügyfélorientált kiszolgálásig, mindenképpen nyerni fog az ingyenes verzió elkészítésével. Remélhetőleg sokan fogják példáját követni.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése